Наша історія

  1 вересня  1936 року гостинно відкрив свої двері перший в районі Палац піонерів і жовтенят. У лютому 1937 року при піонерському Палаці працювало сім гуртків, якими охопили понад 100 піонерів. За участі 400 піонерів району  було проведено  першу районну дитячу олімпіаду, яка показала кращі дитячі таланти і роботу художніх гуртків.

 

         Під час зимових канікул у 1940 році, Палац організував для дітей розваги: діти виступали з фізкультурними номерами, співали пісні, декламували і танцювали навколо ялинки. В цей час працювали гуртки; авіамодельний, фотолюбителів, юних радистів. Проводилися шахово-шашковий та більярдний  турніри вечір художньої самодіяльності учнів, літературна вікторина, ранок для жовтенят.

 

          Відступаючи під ударами Червоної армії у вересні 1943 року, гітлерівці прагнули залишити після себе пустелю. Вони руйнували підприємства, житло, культурно - освітні заклади. Не минула ця доля і будівлі Палацу піонерів… Приміщення відремонтували комсомольці промартілі «Червоний металіст» і 18 червня 1944 року у м. Гуляйполе відкривається  Палац піонерів. Комсомольські ватажки  допомогли розпочати роботу музичного, хорового, драматичного гуртка; гуртка юннатів, почала працювала бібліотека та  тимурівська команда. Піонери влітку давали для трудівників полів концерти, допомагали в польових роботах.

 

        Палац став центром  масової роботи серед школярів у післявоєнний період. Основною програмою діяльності  Палацу піонерів були матеріали ІІ республіканського зльоту червоногалстучних, який закликав юних допомагати колгоспникам, підприємствам, займатися спортом, вивчати рідний край. Наказом Гуляйпільського районного відділу народної освіти від 03 червня 1953 року Палац піонерів було перейменовано у Будинок піонерів. Директором Будинку піонерів з 1959-1961р.р була  Компанієць Марія Петрівна

 

           У 1961 році директором Будинку піонерів призначено  Явон Любов Іванівну. За цих часів активізується участь шкільної молоді в суспільно-корисних справах, посилюється робота з піонерським і комсомольським активом, яка спрямовується на піднесення ролі комуністичної партії у вихованні підростаючого покоління, напружену пошукову роботу вели червоні слідопити.

            В рік 50-річчя Великого Жовтня, у 1967 році  юні жителі міста одержали гарний подарунок - нове приміщення Будинку піонерів,  споруджений робітниками  міжколгоспбуду. Саме у 1967 році йому було присвоєно ім’я  юної розвідниці-комсомолки Алли Оношко. Силами вихованців, педагогічного колективу Будинку піонерів  відкрито кімнату-музей Алли Оношко . Згодом, на кошти, зібрані піонерською та комсомольською організаціями району, біля Будинку піонерів,  установлено погруддя Алли Оношко.

 

           У вересні 1968 року в рік 35-річчя звільнення району від німецько-фашистських загарбників, юні гуляйпільці мали змогу подивитися виставу , написану директором клубу «Металіст»  Колісником М.М., про юну патріотку, розвідницю-землячку Аллу Оношко в актовому залі Будинку піонерів, яку поставив драматичний колектив районного Будинку культури.  У приміщенні влаштовувались фестивалі, концерти, які будили творчу думку, розвивали фантазію.

 

           У різні повоєнні часи  Будинок  піонерів очолювали: Миргородська Галина Миколаївна( 1965, 1968-1970р.р.),  Колосовська Марія Василівна(1966р), Наливайко Ніна Михайлівна (1967-1968р.р).

 

           8 квітня 1967 року відбувся перший  районний зліт юних слідопитів, на який прибуло понад 200 вихованців. У вересні 1968 року створюється  Клуб інтернаціональної дружби, до складу якого увійшло 120 вихованців. А вже 1 червня 1968 року члени Клубу провели форум різнокольорових галстуків, які допомогли виготовити члени гуртка крою та шиття, яким керувала  Закарлюка Л.В.

 

         До речі з 1966 року при районному Будинку піонерів діяв гурток крою та шиття., юні умільці якого виготовляли костюми для драматичного та танцювального гуртків. В приміщенні працювала постійно діюча виставка робіт. Після закінчення навчання члени гуртка одержували свідоцтво інструктора. Воно давало право вести гурток крою та шиття в школі.

 

             Протягом 1961-1970 років у Будинку творчості працювали гуртки: вокальний (кер. Шинкаренко Д.І), фото ( кер. Яковенко В.Г.), випалювання (кер. Плюйко К.П.), художнє слово ( кер. Миргородська Г.М.), кіно ( кер. Чучко Г.М), радистів (кер. Гусєв В.М.) – вихованці якого проводити репортажі у прямому ефірі. Працювала Ленінська кімната по вивченню та розповсюдженню знань про Леніна – керівник Глазунова М.М.

 

          Кращі гуртківці відвідували піонерські табори у с. Новопетрівка, виїздили до Дібрівського лісу, до  м. Запоріжжя. Естетично, зі смаком оформленням приміщень Будинку піонерів займався вчитель малювання  Гуляйпільської ЗОШ №1 Борис Михайлович Матвєєв.

 

19    травня 1970 року розповідала директор Будинку піонерів Миргородська Г.М.:

 

         «….Центром організації масових районних заходів є Будинок піонерів. Тут дітвора

 

виховується в дусі дружби між народами. Влаштовуються інсценізовані фестивалі, концерти, будять творчу думку і розвивають фантазію змагання команд КВК…

 

           Свої здібності і нахили жовтенята, піонери та комсомольці розвивали у різних гуртках: юних майстрів технічної творчості для школярів молодших класів (керівник

 

 Л.В. Закарлюка), технічного моделювання (керівник М.Н.Волох), юних авіамоделістів (керівник Л.І Корнелюк)

 

           Нині авіамоделісти виготовляють схематичні моделі, готуються до конкурсу на кращу роботу. Йогог буде проведено в таборі денного типу, який почне працювати з ! червня. А нині майстри технічної творчості ( гурток відвідують учні четвертих класів) виготовляють моделі космодрому, торпедного катера.

          Піонери у березні 1971 року провели платний концерт, а зібрані кошти перерахували у фонд будівництва Палацу піонерів на Чукотці.

 

            28 березня 1972 року в районному Будинку піонерів відбулася нарада юнкорів районної газети «Зоря комунізму», редакторів і членів редколегій шкільних стіннівок. Йшла розмова про те, як треба робити стінні газети, щоб вони були справжніми організаторами в створенні згуртованого дитячого колективу. Про види газетних жанрів, їх призначення та літературні відмінності і форми подачі матеріалів, організацію випуску і оформлення стінної преси розповів присутнім заввідділом редакції газети «Зоря комунізму» І.І. Нежижим.

 

        За ініціативою Гуляйпільського РК ЛКСМУ у 1974 році було створено школу піонерського і комсомольського активу «Беспокойные сердца»,  де директор Будинку піонерів Галина Михайлівна Рудіна  разом зі своїми комісарами дитячих сердець проводила  навчання голів рад загонів та ланкових.

 

            « …Канікули. Чотири дні сяяла вогнями новорічна ялинка у просторому залі Будинку піонерів. Сотні дітей побували  на святкових ранках влаштованих для жовтенят, для дітей які відвідують гуртки, що працюють при Будинку піонерів, для учнів - відмінників. Увечері, 3 січня сюди прийшли старшокласники на бал – маскарад. А 4 січня сюди прийшли піонери. Для них ми організували спортивно-ігрову естафету «Новорічні старти»…» - таке повідомлення про роботу Будинку піонерів було розміщено у січні 1974 року у районній газеті  «Зоря комунізму».

 

            Все більшої популярності набуває у 1975 році у районі туризм, який покликаний формувати у учнів почуття любові до Батьківщини, підготовці юні до захисту Вітчизни. Працівники Будинку піонерів  підготували та провели ранньою весною, поблизу села Комсомольське, перші  районні змагання  із спортивного орієнтування на кубок імені Алли Оношко.

 

         В ті роки гучна слава йшла про хореографічний колектив, керівником якого була Онопрієнко Галина Василівна. Одним із нововведень  часу став Клуб філателістів, який очолив Литвиненко Володимир Трохимович. Багато уваги приділялось розвитку технічної творчості. Тому вихованці Золотуна Миколи Івановича посіли І місце у обласних змаганнях з картингу 1978році.

 

         У вересні 1976 року районний піонерський штаб провів зліт юннатів, присвятивши його п’ятирічці ударних піонерських справ і 60-річчю Великого Жовтня. На зльоті йшла мова про юннатівську науково-дослідницьку роботу , надавалися поради щодо вирощування і зберігання квітів,було запропоновано провести операцію «Квітці революції – піонерський салют». На зльоті було прийнято звернення до всіх юннатів району, в якому говорилося що кожен піонерський загін має  стати учасником операцій «Зелене вбрання Вітчизни», «Земля в цвіту», «Зеленбуд» та прийняти активну участь у Всесоюзній туристсько-краєзнавчій експедиції піонерів і школярів «Моя Батьківщина  - СРСР».

 

            У 70-80 роках Будинок піонерів був центром піонерської діяльності. Основним завданням якого було координування, планування, розширення діяльності піонерських загонів, організація роботи з піонерським вожатими району, робота з жовтенятами. Семінари піонервожатих мали практичний характер. Працівники закладу ділилися досвідом роботи: умінням виготовляти різні вироби, сувеніри, оформлювати піонерські кімнати та куточки. Надавалась методична допомога у проведенні урочистих лінійок, піонерських зборів, свят. 

 

    17 травня 1 980 року стало визначною подією в житті Будинку піонерів- відкрито

 Музейну кімнату бойової слави. Матеріали експозиції розміщені по тематичним розділам:

 

         «Серце відлдане народу»( про комсолмолку-землячку А.Оношко)

 

         «Вони захищали Вітчизну» ( про ветеранів  Великої Вітчизняної Війни)

 

          «Спасибі за щасливе дитинство»(розповідь про радянські дивізії, які у 1943 році визволяли район від німецько-фашистських окупантів)

 

              У листопаді 1981 року в Будинку піонерів районний піонерський штаб спільно зі штабом друзів-жовтенят організував збір переможців жовтенятської гри-подорожі «Жовтенята – по країні Жовтня».

 

            На початку грудня 1981 року  пройшов огляд шкільних агітбригад, присвячений 60-річчю піонерії та Тиждень книги, кіно і дитячої творчості.

             8 лютого 1983 року вперше проведено піонерський форум «Мир – планеті, щастя дітям» - До дня юного героя-антифашиста.

 

            18 жовтня 1984 року на ознаменування 40-річчя визволення радянської України від німецько-фашистських загарбників у Будинку піонерів відбувся районний зліт тимурівців і червоних слідопитів. Загону червоних слідопитів «Пошук» було надане завдання колишнім фронтовиком В.О.Волинцевим, щодо розшуку загиблих воїнів.

 

           Фестивалі, конкурси, олімпіади, зльоти – все це була творча робота Ради районної піонерської організації , яку очолював   директор  Будинку піонерів( в різні роки) Ломенко Любов Яківна (1970-1974), Рудіна  Галина Михайлівна(1974-1979р.р.),  Люта Валентина Григорівна  (1979-1982). Бондар Ніна Григорівна (1982-1983р.р.), Дяченко Тетяна Василівна(1983-1985р.р.), Цукан Ольга Василівна(1985-1986р.р.).

 

           Піонерські вожаті… Штурмани піонерської романтики… Завжди енергійні, заповзяті, моторні, енергійні та активні. Це вони готували лінійки, приймали в піонери молодших школярів, готували старших піонерів до вступу в комсомол. Колосовська Марія Василівна- делегат Всесвітнього фестивалю молоді в Москві, на честь 40-річчя піонерської організації, нагороджена Знаком ЦК ВЛКСМ «Кращий вожатий», Доннік Лілія Іванівна, Мартиненко Любов Єгорівна, Сухіна Ніна Яківна, Домбровська Тетяна Іванівна, Новохатько Ніна Олексіївна, Клименко Людмила Володимирівна – це про них звучала пісня « Замечательный вожатый есть у нас...».

 

            Делегатом І Всесоюзного зльоту вожатих стала директор Будинку піонерів Люта Валентина Григорівна. На ІІІ Всесоюзному зльоті, що відбувся у 1983 році вожатих Гуляйпільщини представляла Клименко Людмила Володимирівна.

 

        30 кращих піонерів Гуляйпільського району, влітку 1982 року , на чолі зі своїми вожатими, поїздом дружби подорожували по Криму.

 

           Крім роботи з піонерами , педагогічний колектив Будинку піонерів надавав конкретну допомогу класним керівникам шкіл  у проведенні масово-політичної, культурно-просвітницької роботи серед школярів. Педагогічний колектив очолила  молода, наповнена сил та енергії, колишня вожата Клименко Людмила Володимирівна ( 1986-2003 р.р.).

 

          З початком епохи перебудови, головним у роботі стає організація мережі гурткової роботи та проведення масових заходів з організації дозвілля учнів, а  політична спрямованість Будинку піонерів відходить на останній план.

 

           Новий 1987-1988 навчальний рік розпочався з реорганізації навчальної роботи. Було створено 5 відділів організації гурткової роботи: політично-масовий, технічної творчості, відділ художнього виховання, туризм і краєзнавство, військово-спортивний. Розпочинають роботу  нові гуртки: ковроділля, народної творчості, народознавства. Було відкрито роботу 33 гуртків , які охопили 495 дітей.

 

          Діяльність позашкільного закладу будується на принципах доступності, гуманізму, демократизму, незалежності від політичних, громадських і релігіозних переконань; взаємозв’язку  розумового, морального, фізичного  і естетичного виховання, рівності умов кожної людини для повної реалізації здібностей, таланту, всебічного розвитку, єдності і наступності, безперервності і різноманітності.

 

        30 жовтня 1991 року Районний Будинок піонерів ім. А.Оношко було перейменовано у Районний Будинок творчості для дітей та юнацтва . Тепер роботу педагогічного колективу було спрямовано на розкриття здібностей вихованців та здобуття ними додаткової освіти. Саме в цьому році  вперше було проведено атестацію позашкільного закладу, а також  обласний фестиваль дитячої творчості «Таланти твої , Україно!» та конкурс-виставку «Знай і люби свій край» . Першими переможцями якого стали: танцювальний ансамбль «Алфавіт»( кер. Карпенко А.В.), театральний колектив «Тест» ( кер. Біленко М.Г.), гурток чеканки по металу (кер. Кірілов В.М.).

 

           У 1991 році Районна  піонерська організація була реорганізована і   увійшла у склад обласної організації Спілки піонерських організацій України. Робота Будинку творчості для дітей та юнацтва була спрямувала  на виконання Програми «Моя земля - земля моїх батьків», а саме: національне відродження України, вивчення її історії, культури, народних звичаїв, обрядів і традицій. Організовано роботу школи «Майбутній вожатий» - вихованці, які проходили навчання у школі, в кінці навчального року одержували посвідчення вожатого і при бажанні – направлення на роботу в одну із шкіл району

 

         У 1992 році відкривається гурток «Юний програміст» та безкоштовна комп’ютерна ігротека. В цьому ж році переможці обласного фестивалю дитячої творчості «Таланти твої, Україно!» провели акцію «Даруємо усім добро»,  відвідавши з концертом села Гуляйпільського району. 1994 рік проголошений роком сім’ї і був проведений під девізом «Моя родина в долі Батьківщини». Він став своєрідним вшануванням роду, сім’ї, прилучення батьків і дітей до духовних надбань народної педагогіки. У травні 1995 року вперше було проведено гру-випробування «Козацькі забави» серед учнівських колективів шкіл району. ЇЇ метою стало прилучення юні до джерел національної історії, культури, сприяння патріотичному вихованню, пробудження національної свідомості, фізичне загартування школярів.

 

      Про творчі здобутки танцювального ансамблю «Алфавіт» говорять численні виступи, нагороди, дипломи та подяка вдячних глядачів. Енергійний та талановитий керівник цього колективу Карпенко Алла Володимирівна створила «Алфавіт» у 1990 році. Спочатку репетиції, нескладні танцювальні постановки, а потім сюжетні танцювальні композиції, які розкривали можливості всіх вихованців. Різноманітність репертуару, майстерність виконання, гарно підібрані костюми, постановки танців залишали у глядачів гарний настрій.  Визнання цього колективу прийшло досить швидко. З 1994- 1997 рік:  участь у конкурсній телепередачі «Ранкова зірка» м. Москва., Міжнародний фестиваль дитячої творчості «Підводна фантазія» м. Донецьк.,  Обласний молодіжний фестиваль естрадного мистецтва «Зорепад» в номінації «Дебют»,участь у обласному фестивалі дитячого мистецтва «Мала Хортиця», присвяченого 500- річчю запорізького козацтва., лауреат обласної премії для обдарованої молоді в галузі «Естрадного мистецтва», телевізійний конкурс фант-лото «Надія»., телевізійний фестиваль дитячого та естрадного мистецтва «Азовські вітрила». У 1997 рік за пропаганду національної культури, виконавську майстерність, численні перемоги в конкурсах, танцювальний ансамбль «Алфавіт» було премійовано путівкою до міжнародного табору «Артек».

 

      Але окрім  цього  шану і визнання здобули: гурток «Різьба по дереву»(кер. Семенюта В.В.) – лауреат Обласного конкурсу юних талантів;  ансамбль ложкарів (кер. Лопухін Б.В.) – лауреат обласного фестивалю дитячої творчості «Таланти твої,Україно!»; вокальний гурток (кер. Третякова Л.В.) – представлений на телевізійному фестивалі дитячого  та естрадного мистецтва «Азовські  вітрила» Воліковою Катериною, Луговенко Валентиною, Малюкою Олександром.

 

          Будинок творчості на початку січня 1995 року мав 30 гуртків в кожному по 16 дітей. Це - «Одяг для ляльки Барбі» (керівник  С.В.Люта), «Олівець-малювець» та «Весела палітра» ( кер. Л.В.Третьякова), різьба по дереву (керівник В.В.Семенюта). З вересня гуртки об’єднали у студії «Український візерунок», «Стиль-студія», «Веселка», театр-студія «Посмішка».

 

            У 1999 році підсумком роботи гуртків Будинку творчості  став обласний огляд художньої самодіяльності «Таланти твої, Україно!». Під час огляду працювала фотовиставка, де діти знайомилися з віхами історії ансамблю ложкарів, хору української пісні «Струмочок», ансамблю «Алфавіт», вокальної групи «Первоцвіт». За підсумками огляду ансамбль ложкарів (кер. Б.В.Лопухін), хор української пісні «Струмочок»( кер. О.М.Лопухіна), ансамбль  «Алфавіт» (кер. Вовк О.Ю.) були представлені на звання «Зразковий колектив». Нагороди також отримали: агітбригада «Веселкова» ( кер. Приходько Л.О.), Театр мод «Лєнуся» ( кер І.І.Борщ). Районною молодіжною премією для обдарованої молоді в галузі образотворчого мистецтва, було нагороджено керівника гуртка Самохлєб І.В.

 

            Літо  - це час відпочинку, незабутніх зустрічей та цікавих подій, пора цікавих подорожей. Для того, щоб зробити відпочинок цікавим, насиченим, підготовка розпочиналась взимку. Щороку, влітку ,  починаючи з 1997 року і по теперішній час працює дитячий майданчик «Веселад». Неможливо уявити літній відпочинок без рухливих ігор, цікавих конкурсів, різноманітних музичних заходів , адже це дарує дітям радість спілкування та активного відпочинку.

 

      Хор української пісні «Струмочок»  було створено у 1998 році на базі Комсомольської ЗОШ, керівник Оксана Лопухіна. Учасниками  колективу були  діти, які любили  і шанували народну пісню. Діти зачаровувались піснями, які лились з вуст рідних і переймались красою народного співу.  За високий художній рівень  репертуару та виконавську майстерність у 2000 році Міністерством освіти «Струмочку» було присвоєно звання «Зразковий дитячий хоровий колектив». Того ж року на обласній хоровій асамблеї «Струмочок» посів І місце в номінації «Дитячий хоровий колектив». 

 

           Час спливає, разом з ним підростають діти, змінюється і контингент навчального закладу. Педагогічний коллекти шукає нові форми та методи залучення дітей до гурткової роботи. Відкриваються гуртки: шейпінг ( Гавриленко Н.Є.), гурток знавців англійської мови ( кер. Гура Л.І.), крій та шиття (Самохлєб І.В.), гурток «Яскраві намистинки» (кер. Коростильова Ю.І.)

 

           У 1999 році районною премією для обдарованої молоді в галузі образотворчого мистецтва було нагороджено керівника гуртка Інну В’ячеславівну Самохлєб.

 

           Театр Мод «Лєнуся» ( кер Борщ І.І.)  який працював з 1998- 2003 рік, об’єднав дітей та батьків однією справою – пошиттям та демонстрацією моделей одягу. Неоднаразові виступи показали  акторську майстерність та професіоналізм. У 2002 році роботу колективу було відзначено на обласному конкурсі Театрів Мод у м. Запоріжжя., ІІ відкритому фестивалі дитячої моди «Очарование 2003».

 

           Кожен обирає для себе такі способи спілкування зі світом, завдяки яким може найкраще виразити свої погляди, почуття, фантазії. Хто розкривається через малюнок, хто - за допомогою музики, а хто через слово. Літературна творчість – це один із видів словесного спілкування, який дає можливість сказати світові щось дуже важливе! Словотворчість безпосередньо пов’язана з внутрішнім світом дитини, що впливає на те, які уявні картини постають перед нею, яким вона бачить зовнішній світ.

 

           Поетичний клуб «Пролісок» було створено у 1999 році -  керівник Наталя Василівна Квітка. Мета роботи клубу – знаходити і плекати літературні таланти учнівської молоді. За роки роботи з друку вийшли три поетичних альманахи 2001 рік - «Пролісок-1»,  2002рік - «Пролісок-2»,  2003рік - «Пролісок-3».

 Поетичні здобутки вихованців опубліковані у журналах «Обдарована дитина»,»Сільська школа», «Українська мова та література»; газетах – «Сільський час», «Место встречи», «Голос України».  Випускники Поетичного клубу «Пролісок» Сіріньок Катерина, Муха Олена, Ніколенко Ліля, закінчили факультет журналістики та працюють за фахом.

 У грудні 2006 року Поетичному клубу «Пролісок» присвоєно звання «Зразковий колектив».

 

             Одним із напрямків роботи Будинку творчості з 1999 року і по теперішній час  -   є гурток раннього творчого розвитку «Пізнайко» ( кер. Горпинич Л.О.). Його головна мета – розвиток мотивації особистості до пізнання і творчості, створення умов для творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку дітей дошкільного віку. Саме тут починається розвиток задатків дитини, котрі переростають потім у здібності, а здібності – в талант . Основним завданням є залучення дітей, які не відвідують дитячий садок, виявлення та творчий розвиток дошкільнят, їх адаптація у дитячому колективі та психологічна підготовка до навчання  в ЗНЗ.

 

           З 2001 року у Будинку творчості  впроваджується Програма  “Сприяння просвітницькій роботі “рівний - рівному”. Ця Програма має за мету утвердження здорового способу життя, розвитку духовного, психічного здоров’я дітей. Координатором Програми є методист Гавриленко Н.Є. Розпочинається робота гуртків “Здоровий вибір” та “Підліток”, у формі тренінгів які охоплюють  підлітків 12-14 та 15-17 років.

 

         Вокальний колектив «Випадкова зустріч» був створений восени 2002 року. Незмінним керівником колективу є Жук Валентина Іванівна. У колектив прийшли діти різних вікових категорій , від 5 до 14 років:хлопчики й дівчатка. 

 

          Вже повесні 2003 року з’явились перші нагороди: ІІ місце зайняло вокальне тріо у районному конкурсі «Веселі нотки», перемога Самойлика Дмитра  у номінації «Юне обдарування». В цьому ж році молодший состав колективу запросили в місто Пологи на дитячий фестиваль «Капітошка». Кожного року поповнюється колекція нагород як районних:призові місця у конкурсах «Веселі нотки» та «Спадщина»; так і обласних: «Зорепад» , «Спадщина» , «Шекіленд збирає друзів», «Співає юність України».

 

       Популярність вокального колективу «Випадкова зустріч»  надала змогу охопити вокальним співом більше 98 чоловік, що обумовило відкриття  Театру пісні « Випадкова зустріч» (2010 рік) та гуртка «Хоровий спів» ( 2010рік). Саме  вихованці гуртка «Хоровий спів» посіли ІІ місце у другому обласному фестивалі хорового мистецтва « Мій спів тобі, мій краю рідний».

 

            Змінюються пріоритети часу, а це означає що оновлюється, перебудовується і позашкільна освіта.  У грудні  2003 року рішенням сесії Гуляйпільської районної ради Будинок творчості для дітей та юнацтва було реорганізовано у Комунальний заклад «Районний центр дитячої та юнацької творчості», відповідно до Положення про позашкільний навчальний заклад. Роботу педагогічного колективу , відповідно Закону України «Про позашкільну освіту» було спрямовано  на здобуття вихованцями позашкільної освіти, відповідно до їх здібностей, обдарувань, уподобань та інтересів, організацію змістовного дозвілля. Очолила педагогічний колектив Горпинич Лариса Олександрівна у лютому 2003 року.

 

 Пошукова група «Пам’ять»  (кер. Горпинич Л.О.), яка продовжила роботу загону червоних слідопитів «Пошук»,  посіла ІІІ місце у V обласному пошуковому конкурсі «Ніхто не забутий, ніщо не забуте», обласній акції «Лист солдату» у 2003 році.

 

З 2004-2009 рік на базі РЦДЮТ працювала фольклорна група «Козачата»                      (кер.  Гура Л.М.).  Колектив нагороджений грамотою обласного управління освіти  за участь у фестивалі дитячої та юнацької творчості «Співає юність України!» .

 

На початку 2006-2007 навчального року директор Л.О.Горпинич розповідала:

       -   В умовах ринкових відносин, соціальних і економічних реформ підвищився попит на високоосвічених, ініціативних та енергійних ділових і винахідливих молодих людей. Виховання цих якостей можуть забезпечити разом з іншими,  заклади позашкільної освіти, які покликані допомогти дитині самоствердитися, навчатися вирішувати життєві проблеми адекватно інтелекту, власним цілям і інтересам.

 

        Одним із таких закладів в нашому місті є Центр дитячої та юнацької творчості. Його педагоги забезпечують розвиток різнобічних дитячих інтересів, обдарувань, наповнюють позаурочний час вихованців  приємними враженнями, дають позитивний розвиток соціальних переживань на основі високої поваги до дитини та духовної близькості між вихованцями й наставниками.

 

       Адміністрація ЦДЮТ плану’  охїопити гуртковою роботою 620 дітей, які  будуть займалися у 30 гуртках, за напрямками позашкільної освіти: художньо-естетичним, соціально-реабілітаційним, гуманітарним, дослідницько-експерементальним, еколого-краєзнавчим. Їх роботу будуть забезпечувати компетентні, творчі та енергійні керівники гуртків - О.М.Шрамко, Л.М.Семенченко, Ю.І.Коростильова, Н.В.Квітка, В.І.Жук, Л.М.Гура, О.І.Гопка, методист Н.Є.Гавриленко, культорганізатор Н.В.Заїченко.

 

           За підсумками 2006 – 2007 року та обласного фестивалю «Співає юність України» грамотами обласного управління за вагомий внесок у розвиток творчої особистості та результативну роботу з обдарованною молоддю нагороджені керівники гуртків   Н.В.Квітка,Л.М.Гура,  О.М.Шрамко та директор Л.О.Горпинич

 

Завдання гуртків декоративно ужиткового мистецтва та науково-технічної творчості полягає у глибокому вивченні національних  та регіональних традицій мистецтва та культури, професійної  орієнтації  та соціальної адаптації учнів. Навчити дітей бачити красу, образно відтворювати її, чуттєво-емоційно сприймати природу, виховувати естетичний смак, опановувати  закони перспективи, кольору, композиції, художньої виразності в живопису, пластиці намагаються керівники гуртків  Михайленко Ю.М. та Пузанова І.Ю. Свої здібності вихованці проявляють під час конкурсів районних та обласних рівнів : гуманітарний конкурс «Космічні фантазії»,  конкурси  малюнку «Я хочу жити в якісному світі», «Мир та безпека в Україні», конкурс дитячої творчості «Податки очима дітей»,  конкурс – виставка «Знай і люби свій край», конкурс робіт з початкового технічного моделювання .

 

            Як і раніше Районний центр дитячої та юнацької творчості був і залишається осередком методичної допомоги для педагогів району , щодо проведення районних  та міських масових заходів. Традиційний міський Бал випускників, свято вшанування обдарованих дітей «Парад зірок» , зустрічі з ветеранами педагогічної праці, колишніми піонервожатими , у клубі «Надвечір’я”, районні конкурси «За здоровий спосіб життя»., «Юні інспектори дорожнього  руху», новорічні та різдвяні свята, щорічне Свято працівників освіти, конкурси та фестивалі – це лише уривок з щорічного Плану роботи РЦДЮТ.

             Педагоги закладу дбають про імідж та рейтинг закладу, а також про свій професійний рівень. Педагогічний  коллектив  брав участь у І та ІІІ обласній виставці «Освіта Запорізького краю»( 2010, 2012 р.р), у І обласному конкурсі на методичну розробку з художньо-естетичної творчості, обласній виставці-презентації «Український ярмарок»

             … Минули роки… Канув в літа Радянський Союз, а разом з ним зникли піонери, піонерська організація, піонерські вожаті, піонерські справи…Є що згадати, є чим похвалитись!  У багатьох вихованців Будинку піонерів було цікаве і щасливе дитинство і юність. 

            У 2011 році Районний центр дитячої та юнацької творчості відсвіткував свій ювілей - 75 років. 

     

       Діяльність Районного центру дитячої та юнацької творчості у 2012-2014 роках піднялась на якісно-новий рівень. Цьому сприяли поява нових напрямів роботи (відкриття гуртків інформаційно-технічного профілю, збільшення гуртків науково-технічного та гуманітарного напрямів) і  зміни в педагогічному складі закладу. Новою науково-методичною темою закладу стає «Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в простір позашкільного навчального закладу». Першими кроками в цьому напрямку з боку адміністрації закладу та педагогічного колективу стали: підключення позашкільного закладу до мережі Інтернет, створення електронної адреси, підвищення рівня оволодіння ІКТ педагогами закладу засобами курсової перепідготовки, тренінгових занять та самоосвітньої діяльності. Це також вплинуло на якість підготовки та проведення гурткових занять.

      17 квітня 2013 року на базі РЦДЮТ був проведений   обласний семінар методистів та керівників гуртків за темою «Використання  інноваційних технологій на заняттях гуртка декоративно-ужиткового мистецтва». В програмі семінару була використана  створена власноруч електронна презентація закладу, яка дала змогу познайомити гостей з історією, структурою та напрямками роботи закладу, а також  підготовлені 2 заняття з використанням ноутбука та мультимедійного проектора. Свої вміння в організації гурткової роботи з ІКТ показали керівники гуртків Скрипай А.С. та Коваленко Ю.В. Директором закладу Горпинич Л.О. були розроблені  методичні рекомендації до теми семінару.

       У 2013 році педагоги закладу Коваленко Ю.В., Шамрай С.О., Квітка Н.В. прийняли участь у Обласного конкурсі на кращу методичну розробку  з художньо-естетичної творчості  серед педагогів  позашкільних навчальних закладів  Запорізької області. Розробка керівника Поетичного клубу «Пролісок» Квітки Н.В.  була відзначена журі та отримала ІІІ місце в конкурсі.

        Керівники гуртків науково-технічної творчості Коваленко Ю.В. та Тернова С.О.  прийняли участь  в обласному конкурсі  на кращі навчальні програми, навчально-методичні посібники  з науково-технічного  напряму позашкільної освіти. Методичні розробки занять гуртка «Випалювання» керівника Коваленко Ю.В. відзначені грамотою Департаменту освіти і науки Запорізької ОДА.

      У 2012-2013 н. р. вихованці закладу прийняли участь в 10 обласних конкурсах, виставках та фестивалях, в яких здобули 11 – І місць, 6 – ІІ місць, 7 – ІІІ місць.  4 роботи вихованців були відібрані для участі у Всеукраїнських етапах конкурсів. Соловйова Катерина, вихованка гуртка «Дивосвіт рукоділля» (керівник Семенченко С.М.) за  роботу «Ходить тиша в теплих капцях..» отримала Диплом І ступеня МОН молоді та спорту Українського державного центру позашкільної освіти.

          У лютому 2014 року Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти проводився обласний етап  Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерела творчості» у номінації «Керівник гуртка – 2014». Досвід роботи Квітки Наталії Василівни був представлений на конкурсі за напрямом  літературна творчість. Робота була відзначена членами журі та отримала  ІІ місце  в конкурсі. Такою була крапка Наталії Василівни, яка нажаль за станом здоров’я покинула педагогічну діяльність. Поетичний клуб «Пролісок», який успішно процвітав з 1999 року,  припинив свою діяльність.

         Керівник гуртка Шамрай С.О. свій досвід на тему «Формування здорового способу життя в умовах позашкільного навчального закладу» та Коваленко Ю.В. досвід «Гурткова робота, як ефективний засіб розвитку пізнавального інтересу дитини» представили на участь у районній виставці «Освіта Гуляйпілля - 2014».        Для участі в Обласному конкурсу на кращу методичну розробку  з художньо-естетичної творчості  серед педагогів  позашкільних навчальних закладів  Запорізької області  Коваленко Ю.В.  надіслала свою методичну розробку проекту з власного досвіду роботи. Керівник гуртка нагороджений грамотою Департаменту освіти і науки Запорізької ОДА за ІІ місце у конкурсі. Методична розробка заняття гуртка «Оригамі», керівника Скрипая А.С. в обласному конкурсі  на кращі навчальні програми, навчально-методичні посібники  з науково-технічного  напряму позашкільної освіти теж нагороджена грамотою Департаменту освіти і науки Запорізької ОДА.

        Педагогічний колектив продовжує роботу по впровадженню  ІКТ технологій в освітній процес. Педагоги навчилися самостійно створювати комп’ютерні продукти: презентації, буклети, бюлетні, постери, які активно використовуються у проведенні гурткових занять, виховних заходів. Створені  та постійно оновлюються групи РЦДЮТ в соціальних мережах.

        Загалом в 2013-2014 н. р. гуртківці взяли участь у 10 обласних конкурсах, фестивалях та виставках. 112 вихованців закладу представили свої роботи чи виступи на розсуд компетентних суддів. Вихованці та колективи гуртків здобули  І – 9 місць, ІІ – 11 місць, ІІІ – 9  місць.

       Перемоги, якими ми пишаємося: І місце в обласному фестивалі-конкурсі  інструментальної музики «Музична веселка» вокально-інструментальний ансамбль «Новый век» (керівник Жук В. І.); І місце в обласному етапі заочного конкурсу дитячого малюнку  «Безпека та мир в Україні» робота  Малиш Анастасії , вихованки гуртка «Колорит», (керівник Кайда Е.Р.); в обласному етапі  виставки-конкурсу «Початкове технічне моделювання» здобули І місце – Проскура Діана, вихованка гуртка «Фітодизайн» (керівник Каретник А.В.), Білоцерківська Аліна, вихованка гуртка «Королівство іграшок» (керівник Кайда Е.Р.). Індивідуальні роботи цих дітей відібрані для участі у Всеукраїнському етапі конкурсу. Робота Проскури Діани посіла ІІІ місце у Всеукраїнському етапі конкурсу.

        


"Творчість - це не розкіш для обраних, а загальна біологічна потреба, інколи не усвідомлена нами" Г. Іванов